MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altın Mevduatında Önlenemeyen Artış

Erdal Aral, yaptığı açıklamada bankacılık sektöründe altın mevduat hesaplarının geçtiğimiz yıla göre 10.5 milyar TL yükselerek 13.6 milyar TL olduğunu söyledi.

  İş Bankası'nın altın bankacılığı alanında sunduğu hizmetlerle ilgili konferansta konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erdal Aral, altın bankacılığında özellikle geride kalan birkaç yıl içerisinde çok ciddi mesafe kaydedildiğini belirtti. Aral, 2004 yılında düzenlemeye konulan Türk Parasını Kıymetini Koruma hakkında  32 sayılı kararda değişikliğe gidilmesinin önü açılırken, bankalara da kıymetli maden mevduatı açabilme yetkisi sağlandığını ve bununla paralel altın bankacılğının hızla yükselerek dikkat çektiğini vurguladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluna verileri ise bunu kanıtlar nitelikte. BDDK verilerine göre toplam altın mevduat büyüklüğü geçtiğimiz yıl 3.1 milyar TL'den 13.6 milyar TL'ye yükselmiş oldu.

  Aral, altını evde saklamak ve korumaya çalışmak beraberinde bazı riskleri beraberinde getiriyor. Bu nedenle yatırımını altın alanda yapmak isteyenlere İş Banka'sının bu alanda hizmeti var. Bu hizmette İş Banka'sına altınını saklamak için başvuran kişilerin altınları 995/1000 gram karşılığı şubelerde bulunan İstanbul Altın Rafinerisi eksplreslerinde tutabilirler.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.