MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dünya Ekonomisinden Gelişmeler

Çin moral verdi, Birleşik Devletler havayı bozdu, asıl darbeyi İspanya yedi...

  Gün boyu Amerika Merkez Bankası'ndan (FED) parasal genişleme olacağı yönündeki beklentiler borsayı yükseltti, dolarda düşüşe neden oldu. FED'den gelen açıklama soğuk duş etkisi yarattı. Ama ABD'den beklenen açıklama gelmedi, kazançlar verildi ve asıl darbeyi İspanya yedi. Bu olaylardan sonra derecelendirme kuruluşu olan Fitch İspanya'nın notunu kırdı.
  Şu sıralar mali krizi içinde olan İspanya'daki sorunlu bankaların mali yönden rahatlatılacağına ve ABD'den daha fazla parasal destek geleceği yönündeki haberlere bir de Çin'den gelen faiz indirimi haberi eklenince dün piyasalar tavan yaptı.Avrupa borsaları %2 ye kadar yükseldi, euro/dolar bazı 1.26 olurken dolar/tl 1.81 lerde seyretti. İlerleyen saatlerde FED'den beklenen açıklama gelmeyince piyasalarda düşüş başlarken dolar değer kazandı. Bir kötü haber de Fitch'in İspanyan'ın notunu kırması oldu. Ancak piyasaları sevindiren gelişme ise Çin'in faiz indirimine gitmesi idi. Böylelikle Çin 2008 yılından bu yana ilk defa faiz indirimine gitmiş oldu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.