MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Eurodan Çıkış Başlarsa Salgına Dönüşür

MB Başkan'ı Erdem Başçı ”Euro'dan çıkış başlarsa bu bir felaket olur. Diğer ülkeler de bu karara uyabilir. Biz zaten içerde değil dışardayız ama bu karar AB'yi kasıp kavurabilir.”

  Dünya Ekonomik Forum'unda konuşan Başçı: Yunanista için alternatifler konusuna da değindi. Yaptığı açıklamada Yunanistan'ın borcunun %100 'ünü devralabileceklerini ve Yunanistan'a zaman kazandırarak, ilerde borçlarını ödemesini sağlamak. İkinci bir alternatif ise borcunun tamamen ödenmesi ama %140'lık bir borçla bunu yapmanın kolay olmadığını belirten Başçı, iş zaten buralara gelmemeliydi. Masstrich kriterlerine göre %60'ı geçmemesi geçmemeliydi. Ama bu soruna 2006-07 yıllarında el atılsaydı bu borç %100'lerde iken mali kemer sıkma politikası ile halledilebilirdi. Şimdi ise %140 olduğu için işler daha da zora girdi. Avrupa Birliği'nin düşündüğü Euro para birliğinden atma fikrine sıcak bakmayan Başçı, bu bir salgın gibi herkese bulaşır önleyemezsiniz. Böyle bir hareketin AB'liğini kaosa sürükleyeceğini ve olumsuz etkliyeceğini de sözlerinde dile getirdi.”

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.