MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Kriz Var Ama Çelik Kasa Satılıyor

Krizin vurduğu Avrupa ülkelerinden biri olan İspanya'da halk bankalara güvenmediği için kendi parasını kendisi korumayı tercih ediyor.

   Şu günlerde pek de bankalara güvenmeyen İspanyollar, 1930'lardaki iç savaş ve diktatör Franco döneminden bu yana paralarını gene yastık altında saklamaya başladılar. İspanya Merkez Bankası'nın verilerine göre geçtiğimiz mart ve nisan ayında İspanyol bankalarından 31 milyar avro çekildiğini ve çelik kasa satışlarının da 2012 yılının ilk çeyreğinde %20 arttığı kaydedildi.
  Her yeni günle beraber artan çelik kasa satışı sayısı dikkat çekerken bir çelik kasa yaklaşık 300 ila 500 avro arasında satılıyor. Sadece bankalara azalan güvenin değil ayrıca hırsızlık olaylarının fazlalaşması üzerine halkın böyle bir çözüm bulduğu düşünülüyor. Son bir not olarak internet üzerinden yapılan çelik kasa satışları da %30 oranında arttığı kaydedildi

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.