MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dolar değer kaybediyor

Emtialar uluslararası piyasalarda yükselişe geçerken, dolar ise değer kaybediyor.

Brent petrolü yüzde 1'e yakın değer kazanarak tekrar 100 dolar sınırına yükselirken, dolar ise pariteye bağlı olarak değer kaybederek TL karşısında 1,8380'e geriledi.

Altının onsu uluslararası piyasada bu dakikalarda önceki güne göre yüzde 0,66 artışla 1.628 dolardan işlem görürken, gümüşteki yükseliş yüzde 2'yi aştı.

Analistler Brent petrolünün 95 dolar seviyesinde dip oluşturmaya çalıştığını ve tepki alımlarıyla 106 dolar seviyelerine kadar yükselişin devam edebileceğini belirtiyorlar.

Altın ve gümüşte görülen yükselişleri de mercek altına alan teknik analiz uzmanları, altının onsu için 1.630 direncinin kırılması durumunda 1.700 dolar seviyelerinin direnç olarak takip edileceğini, 1.530 dolar seviyesinin ise kritik ve ana destek konumunda olduğunu, gümüşün ise 28.80 dolar seviyesindeki gün içi direncinin kırdığını ve bundan sonraki kısa vadeli hedeflerinin 29,50 ve 30,00 dolar dirençleri olacağını belirtiyorlar.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.