MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Visa Türkiyenin Projesi Hızla Yayılıyor

Visa Türkiye'nin 2009 yılında gençlere yönelik başlattığı ve paramı yönetebililyorum projesi hızla yayılarak şimdi de Romanya'da.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Visa Europe Başkan yardımcısı ve aynı zamanda Bölge Genel Müdürü Berna Ülman şunları söyledi: Projenin İsrail'de tamamlanması için hazırlıklara hız kazandırdıklarını ve en yakın zamanda İsrailde başlayacağını belirtti. Ayrıca projenin Haziran ayı itabiriyle Romanya'da başladığını söyledi. Kendi gençlerimizin hazırlayıp geliştirdiği bir proje olan ''Paramı Yönetiyorum'' projesinin uluslararası bir nitelik kazanmasından gurur duyduklarını ifade etti. Projenin hedefi ise ilkokul çağından üniversite dahil olmak üzere öğrencilere paralarını nasıl harcamaları gerektiğini öğretmek.
  Yapılan araştırmalara göre Türk gençlerinin %97'si paraları nasıl harcamaları gerektiğini bilmiyor. Proje kapsamında gençlere paralarını nasıl harcamaları ve tasarruf hakkında bilgi verilirken, proje eğitimi 2 gün sürüyor.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.