MENÜ
08:10
23 Eylül, Perşembe

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Trenler 5 yılda yarım milyar yolcu taşıdı

Trenler 5 yılda yarım milyar yolcu taşıdı

Taşımacılığın yüzde 90'ndan fazlasının karayoluyla yapıldığı Türkiye'de demiryollarının taşımacılıktaki payını artırmak istiyor.

Bu kapsamda Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren hatlarını devreye sokan demiryolları, banliyö taşımacılığında da Egeray, Marmaray, Başkentray projeleri gibi önemli atılımlarda bulundu. TCDD, bu yatırımları sonucunda yolcu sayısını 5 yılda yüzde 50 artırdı. Trenleri tercih eden yolcu sayısı 2007 yılında 81,3 milyon iken, geçen yıl bu sayı 121,2 milyona ulaştı. YHT'ye büyük ilgi Son 5 yıllık süreçte, TCDD'nin, banliyö, yurtiçi anahat ve uluslarası hatlarda taşıdığı yolcu sayısı 448 milyon 548 bin oldu. Tren yolcuları en çok Expresleri tercih etti. Expresler 5 yıllık süreçte yaklaşık 100 milyon yolcu taşıdı. 2009 yılında Ankara-Eskişehir arasında başlayan ve 2011 yılında Ankara-Konya hattının da eklendiği Yüksek Hızlı Tren seferleri de yolculardan büyük ilgi gördü. Yüksek Hızlı Treni tercih eden yolcu sayısı 2011 sonu itibarıyla yaklaşık 5,5 milyonu buldu. Devam eden Ankara-İstanbul, Ankara-İzmir, Ankara Sivas, Ankara-Bursa, Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars, Halkalı-Bulgaristan ve Bakü-Tiflis-Kars (Demir İpekyolu) YHT projeleri ile Marmaray ve Başkentray projelerinin hayata geçmesiyle birlikte demiryolunu tercih eden yolcu sayısının önümüzdeki dönemde çok daha büyük artışlar göstermesi bekleniyor.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.