MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Rumlar gaza geldi!

Akdeniz'i ısıtan ve Rumlar'ın iddiasına göre tüm Avrupa'ya yetecek gazın çıkarılacağı aramanın sonucunda başlangıçtaki tahminin 3.5 katı rezerv bulundu

Kıbrıs Rum yönetimin Doğu Akdeniz'de tek yanlı ''Münhasır Ekonomik Bölge'' (MEB) ilan ettiği alan içinde yer alan ve ''Afrodit'' olarak isimlendirilen sözde 12. parselde Rumlar adına sondaj yapan ve geçen Aralık ayı sonunda doğalgaz bulduğunu açıklayan Noble Energy Şirketi'nin CEO'su Charles Davidson, ''şirketin, Doğu Akdeniz havzasında, Rum tarafı ile İsrail'in yurt içi ihtiyaçlarını aşan, 35 trilyon ayakküp doğal gaz keşfettiğini'' söyledi. Rum basınına göre, Davidson, Rum-Amerikan Ticaret Odası'nın geçtiğimiz cuma günü New York'da düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, ''Doğu Akdeniz'den daha iyi bir bölge hayal edilemeyeceğini'' ifade ederek, büyük miktarda enerji kaynağı keşfetme olanağına sahip olduklarını belirtti. Etkinlikte, Rum-Amerikan Ticaret Odası tarafından onur ödülü verilen Davidson'un, şirketinin ''Rum-İsrail MEB'inde'' 35 trilyon ayak küp doğal gaz keşfettiğini, bu gazın Rum tarafı ile İsrail'in yurt içi ihtiyaçlarını aşan bir miktar olduğunu ve bunun iki ülke için ihracat anlamına geldiğini'' kaydetti. Davidson, ''yeni doğal gaz yatakları keşfedilmesi umuduyla, Doğu Akdeniz'deki daha geniş bir alanında araştırmaların devam edeceğini'' söyledi. HRİSTOFYAS HABER GÖNDERDİ Etkinliğe mesaj gönderen Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas da, Rum tarafının sözde MEB'inde doğal gaz yatakları keşfetmesinden dolayı, Rum hükümeti ve halkı adına Davidson ve Noble Energy şirketine teşekkür etti. Bunun, önemi küçümsenemeyecek bir çaba olduğunu dile getiren Hristofyas, ''bu keşfin, gerek AB'nin enerji güvenliği gerek Doğu Akdeniz'deki barış ve işbirliğinin ileriye götürülmesi için, jeostratejik ve siyasi açıdan büyük öneme sahip olduğunu'' ifade etti. Hristofyas, ''hidrokarbon yataklarında istifade edilmesinin, Kıbrıs sorununda bir çözüme varılması için ek bir teşvik olabileceğini, aynı zamanda Kıbrıs halkının bundan yararlanacağını'' kaydetti. Davidson ve Noble Energy şirketine onur ödülünü takdim eden Rum-Amerikan Ticaret Odası Başkanı Vasos Vasiliyu ise, ''Yaptıkları keşifle, Kıbrıs'ın jeopolitik haritasını değiştiren Davidson ve Noble Ebergy şirketini onurlandırdıklarını'' söyledi. Kıbrıs Rum yönetimi, 14 Şubat 2012'de, 12. parsel dışında kalan diğer 12 parsel için doğalgaz ve petrol arama-işletme imtiyaz hakkı dağıtım ihalesini ilan etmişti. İlanın süresi 11 Mayıs'ta sona eriyor. Noble Enerji şirketi, Afrodit'te ilk rezerv tahminlerini 10 trilyon ayakküp yani yaklaşık 300 milyar metreküp olarak açıklamıştı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.