MENÜ
16:52
20 Eylül, Pazartesi

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Çin İran petrolü için artık yüen ödeyecek

Çin İran petrolü için artık yüen ödeyecek

Çin'in İran'dan satın aldığı petrol karşılığında artık dolar yerine yüen ödeyeceği bildirildi.

Çin'in etkin ekonomi gazetelerinden Finans Günlüğü'nün Pekin'den üst düzey bir yetkiliye dayandırarak verdiği habere göre, Tahran, Çin'e sattığı ham petrolün bir kısmı için Çin'in para birimi olan yüenle ödeme yapılmasını kabul etti. Sinopec ve alt kuruluşu Unipec'in İran'dan satın aldığı petrol için yüen ödemeye başlayacağı belirtildi. İran'ın da Çin'den ithal ettiği ürünler için ve petrol çıkarma gibi hizmetlerin karşılığı olarak aynı şekilde Çin'e dolar yerine yüen ödeyeceği kaydedildi. Çin, İran'dan en çok petrol alımı yapan ülke konumunda. Uzmanlar, "ABD'nin İran için gündeme getirdiği yaptırımların Çin'in bu ülke ile ticaretinde yüen kullanımına geçme ihtimalini artırdığı" görüşünü savunuyordu. Çin'in İran ile olan yıllık ticaret hacminin, ortalama 30 milyar dolar olduğu açıklanmıştı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.