MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Yunanistan'da işsizlik dudak uçuklatıyor!

Krizdeki Yunanistan'da işsizlik rekor seviyeye ulaştı. Her beş Yunanlıdan bir tanesi işsizken gençlerde durum daha da vahim.

Ekonomik krizin kasıp kavurduğu Yunanistan'da şubat ayı işsizlik rakamları dudak uçuklatan noktaya ulaştı. Ülke genelinde işsizlik yüzde 21.7'ye fırlarken, genç işsizliği görülmemiş boyutlara geldi. Genç işsizliği yüzde 54'le tarihi rekora çıktı. İşsizlik son bir yıldayüzde 42 artarak 1.1 milyon kişiye yükseldi. 2008'den bu yana yüzde 20 oranında küçüldüğü tahmin edilen Yunanistan'ın, önümüzdeki beş yıl boyunca gerçek bir büyüme göstermesi de beklenmiyor. Bu da halkın uygulanan ekonomik programa yönelik tepkisini daha da büyütüyor. Seçimlerden sonra kemer sıkma politikalarına destek veren Pasok ve Yeni Demokrasi Partisi'nin koalisyon bile kuramayacak hale gelmesi işleri iyice karıştırdı. Ekonomik programın kesintiye uğraması durumunda yardımın duracağını kesin bir dille belirten Avrupa Birliği ve Almanya, gene de bu ayki kredi dilimini şartlar yerine getirildiği için serbest bıraktı. Zaten bu yardım olmasa Yunanistan haziran ayı borçlarını ödeyemeyecekti. Ancak Avrupa Birliği bir uyarı olarak 5.2 milyar euroluk dilimin tamamını değil, sadece borçları ödemeye yetecek kadarı olan 4.2 milyarlık bölümünü verdi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.