MENÜ
08:01
23 Eylül, Perşembe

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

2023'e kadar 3 nükleer santral hedefi!..

2023'e kadar 3 nükleer santral hedefi!..

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yapılacak nükleer santraller hakkında konuştu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye'nin büyüme hızını karşılayacak olan ikinci ve üçüncü nükleer santrallerin de bir kısmı işletme halinde bir kısmı inşa halinde, mutlaka 2023 yılına kadar Türkiye'ye kazandırılması gerekiyor" dedi. Yıldız, AYDEM Elektrik Dağıtım AŞ'nin Aydın'da düzenlenen bölge toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Mersin Akkuyu'da kurulacak nükleer santral için Rusya Federasyonu ile yürütülen çalışmaların, kendi seyrinde devam ettiğini, bu arada yeni nükleer santraller kurma konusunda müzakerelerin sürdüğünü belirtti. Bu kapsamda Akkuyu'nun ardından Karadeniz'de ikinci bir dört ünitelik nükleer santral kurmak için müzakerelerin sürdüğünü ifade eden Yıldız, "Japonya, Çin, Güney Kore, Rusya ve Kanada'da yürüttüğümüz çalışmalar var. Türkiye'nin büyüme hızını karşılayacak olan ikinci ve üçüncü nükleer santrallerin de bir kısmı işletme halinde bir kısmı inşa halinde, mutlaka 2023 yılına kadar Türkiye'ye kazandırılması gerekiyor. Müzakere konusunda Türkiye çok ciddi mesafeler kaydetti" diye konuştu. Yıldız, nükleer santral kurma konusunda Türkiye'nin kendi modelini oluşturduğunu, bu model içerisinde en önemli konulardan birisinin de olabildiğince yerli üretim ve insan kaynakları kullanımı konusundaki çalışmalar olduğunu dile getirerek, bu modelle birlikte Türkiye'nin, kendi enerji sektörünü hem çeşitlendirmesini hem de büyümesini karşılayacak bir yapıya girdiğini söyledi. Bu model çerçevesinde daha önce yapılan anlaşma doğrultusunda 6 yıllık süreçte toplam 300 öğrencinin nükleer konusunda mühendislik eğitimi için Rusya'ya gönderileceğini hatırlatan Yıldız, bu sayının varılan yeni mutabakat çerçevesinde toplamda 600'e yılda ise 75 öğrenciye çıktığını bildirdi. Basına kapılı olarak gerçekleştirilen toplantıya AYDEM Elektrik Dağıtım AŞ yöneticilerinin yanı sıra Aydın Valisi Kerem Al, Denizli Valisi Abdülkadir Demir ve Muğla Valisi Fatih Şahin de katıldı.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.