MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Borsa sert düştü, faiz yükseldi

Hafta sonu gerçekleşen Gezi protestoları piyasaları etkiledi. Borsada sert düşüş yaşanırken dolar ve faiz yükseldi.

Taksim'deki Gezi Parkı'nda geçen hafta başlayan eylemlerin, hafta sonu farklı illerde yüzbinlerce insanın katıldığı protestolara dönüşmesinin ardından siyasi tansiyondaki artışın etkisiyle Borsa İstanbul haftaya yoğun satışla başladı.

İlk işlemlerde yüzde 6’nın üzerinde düşüşle açılan borsa İstanbul’da kayıplar yüzde 8’in üzerine çıktı.

Saat 10.35 itibariyle BIST 100 Endeksi yüzde 4,58 kayıpla 82.063 puanda seyretti.

Uzun süre işlem yapılmayan 10 yıllık tahvilde ilk işlemler yüzde 7,08 seviyesinden gerçekleşti. 10 yıllık faiz Cuma günü yüzde 6,84 seviyesinden kapanmıştı.

FAİZ VE DOLAR YÜKSELDİ
Gösterge faiz ise 24 baz puanlık artışla güne yüzde 6,31'den başladı. Gösterge faiz saat 10.11 itibariyle yüzde 6,48 seviyesinde seyretti.

Bankalararası piyasalarda dolar 17 ay aradan sonra 1,90'ı gördü.

İstanbul serbest piyasada dolar 1,9010, Euro 2,4730 liradan haftaya başladı.

2,4680 liradan alınan Euro'nun satış fiyatı 2,4730 lira olarak belirlendi. Önceki kapanışta doların satış fiyatı 1,8790 lira, Euro'nun satış fiyatı ise 2,4370 lira olmuştu.

ERDOĞAN: BORSA HER ZAMAN İSTİKRARLI SEYRETMEZ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Fas'a gitmeden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Borsa İstanbul'daki dalgalanmayla ilgili olarak, "Borsa her zaman istikrarlı seyretmez. Biz devralmadan önce neredeydi şimdi nerede? Bunları hiç düşünmüyorlar. Borsa bugün yarın düşer sonra 100 bini görür. Borsa ile ilgili değerlendirmeleri yaparken sadece Türkiye'yi dikkate almayın. Diğer borsalardaki gelişmeleri de takip edin" dedi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.