MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dış açık verisi piyasaları salladı

Dış ticaret açığının Cumhuriyet tarihinin en yüksek ikinci seviyesinde gelmesiyle faiz ve dolar yükselişe geçti.

Beklentiler üzerinde gelen dış ticaret açığıyla faiz yükseldi, lira değer kaybetti.

Dış ticaret açığının 10,3 milyar dolar olarak açıklanmasının ardından gösterge faiz yüzde 6'yı aştı. Faiz böylelikle 1,5 ay sonra ilk kez yüzde 6'nın üzerine çıkmış oldu.

DOLAR 1,89 ÜZERİNİ TEST EDİYOR
Yurtiçi piyasada ise hafta boyunca yükselişte olan dolar kazanımını hızlandırarak 1,89 liraya dayandı.

Dolar güniçinde 1,8932'ye kadar yükseldikten sonra saat 12.14 itibariyle 1,8926 seviyesinden işlem gördü.

Dolar güne 1,87 liranın altında başlamıştı.

DÖVİZ SEPETİ YÜKSELDİ
Döviz sepeti ise 2,16 seviyesinin üzerine çıktı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.