MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Merkez müdahale etti, dolar direndi

Doların 1,91'e yaklaşmasının ardından Merkez Bankası'ndan art arda hamleler geldi. Ek parasal sıkılaştırma açıklaması yapan MB gün içinde beş kez döviz satım ihalesi düzenledi.

Doların küresel risk iştahında azalmaya paralel gelişmekte olan piyasalardan çıkışlar ve polisin Taksim'e girmesi ile yükselmesinden sonra Merkez Bankası'ndan art arda hamleler geldi.

Dövizdeki oynaklığa karşı harekete geçen Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Son bir aylık dönemde yurtdışı ve yurtiçi gelişmeler nedeniyle döviz piyasasında aşırı oynaklık gözlenmektedir. Döviz piyasasındaki aşırı oynaklığın fiyat istikrarı ve finansal istikrar üzerindeki olası etkilerini gidermek amacıyla gerekli görülen günlerde kısa süreli ek parasal sıkılaştırma uygulamalarının başlatılmasına karar verilmiştir.

Ek parasal sıkılaştırma asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlanacaktır. Politika faizinden yapılan fonlama miktarı geçici bir süre için azaltılarak normal günler için ilan edilen alt sınırın altına düşürülebilecektir.

Gerekli görülmesi halinde bu işlemleri destekleyici yönde, sterilize edilmemiş (etkili) gün içi döviz satım ihalelerinin veya doğrudan müdahalelerin kullanılması da söz konusu olabilecektir.

Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olması esastır. Uygulamanın süresi döviz piyasasındaki oynaklığın seyrine bağlı olarak değişebilecektir."

MERKEZ'DEN 1,5 YIL SONRA DÖVİZ SATIM İHALESİ
Merkez Bankası ikinci bir açıklama yaparak bugünden itibsaren gerekli gördüğü günlerde gün içinde döviz satım ihaleleri açabileceğini, gün içi ihalelerde satımı yapılacak tutarın her bir ihalede 50 milyon dolar olacağını kaydetti. Bu açıklamanın hemen ardından Merkez Bankası 11.49'da döviz satım ihalesi açtı.

TCMB, 1.5 yıl aradan sonra bugün ilk kez açtığı gün içi döviz satım ihalesinde 50 milyon dolar sattı.

250 MİLYON DOLARLIK MÜDAHALE
Banka öğleden sonra saat 14.15'te 15 dakika arayla iki döviz satım ihalesi daha açtı. İki ihaledeki tutar da 50'şer milyon dolar oldu.

Merkez'in dördüncü hamlesi ise 15.15 civarı geldi. Banka dördüncü döviz satım ihalesiyle yine 50 milyon dolarlık satış yaptı.

Beşinci döviz satım ihalesi saat 16.45'te yine 50 milyon dolarla geldi.

Böylece Merkez Bankası dolara bir günde 250 milyon dolarlık müdahale etmiş oldu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.