MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altındaki düşüş en çok bu ülkeleri etkiledi

Şüphesiz kısa süre önce altında yaşanan değer kaybının en çok etkilediği ülkeler yine en çok altın rezervine sahip olan ülkeler oldu.

Dünya Altın Konseyi Mayıs ayında 31.735 ton olan toplam altın rezervlerinin Haziran'da 31.793 tona yükseldiğini açıkladı.

Şüphesiz kısa süre önce altında yaşanan değer kaybının en çok etkilediği ülkeler yine en çok altın rezervine sahip olan ülkeler oldu.

İşte altının düşmesiyle en büyük zararı yaşayan o ülkeler...

1. ABD - Toplam altın rezervi:8.133 ton

2. Almanya - Toplam altın rezervi:3.391 ton

3. İtalya - Toplam altın rezervi:2.451 ton

4. Fransa - Toplam altın rezervi:2.435 ton

5. Çin - Toplam altın rezervi:1.054 ton

6. İsviçre - Toplam altın rezervi: 1.040 ton

7. Rusya - Toplam altın rezervi: 990 ton

8. Japonya - Toplam altın rezervi: 765 ton

9. Hollanda - Toplam altın rezervi: 612 ton

10. Hindistan - Toplam altın rezervi: 558 ton

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.