MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dış ticaret açığı beklentinin üstünde

Nisan ayında dış ticaret açığı beklentileri aşarak geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55,1 arttı ve 6 milyar 643 milyon dolardan 10 milyar 304 milyon dolara çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan 2013 Nisan ayına ilişkin geçici dış ticaret verileri açıklandı.

Buna göre, Nisan ayında dış ticaret açığı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55,1 artarak 6 milyar 643 milyon dolardan 10 milyar 304 milyon dolara çıktı.

İhracat ise Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 azalarak 12 milyar 520 milyon dolar, ithalat da yüzde 18,4 artarak 22 milyar 824 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın ithalatı karşılama oranı da geçen yılın Nisan ayında yüzde 65,5 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 54,9'a geriledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; bu yılın Nisan ayında önceki yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 3,8 azaldı, ithalat yüzde 14,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise Nisan ayında, bir önceki aya göre ihracat yüzde 1,6 azaldı, ithalat yüzde 10,7 arttı.

AB İHRACATI YÜZDE 2,8 ARTTI
Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne (AB) ihracatı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 artarak 4 milyar 936 milyon dolara yükseldi.

AB'nin ihracattaki payı geçen yılın Nisan ayında yüzde 38 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 39,4'e yükseldi.

EN FAZLA İHRACAT VE İTHALAT YAPILAN ÜLKE ALMANYA
Almanya, Nisan ayında en fazla ihracat yapılan ülke oldu.

Bu ülkeye yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 azalarak 1 milyar 54 milyon dolar olurken, Almanya'yı sırasıyla 919 milyon dolarla Irak, 630 milyon dolarla İngiltere ve 614 milyon dolarla İtalya takip etti.

ALMANYA İTHALATTA DA İLK SIRADA
Almanya, ithalatta da ilk sırada yer aldı. Bu ülkeden yapılan ithalat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27,7 artarak 2 milyar 54 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Almanya'yı sırasıyla 2 milyar 14 milyon dolarla Çin, 1 milyar 941 milyon dolarla Rusya Federasyonu ve 1 milyar 607 milyon dolarla İsviçre izledi.

MOTORLU KARA TAŞITLARI VE AKSAM PARÇALARI İLK SIRADA
Fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi 1 milyar 402 milyon dolarla "motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları" olurken, bu fasılı 1 milyar 102 milyon dolarla "kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları", 954 milyon dolarla "demir ve çelik" ve 749 milyon dolarla "elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları" takip etti.

İTHALATTA İLK SIRA MİNERAL YAKITLAR VE YAĞLARIN
Aynı ayda ithalatı en yüksek fasıl, 4 milyar 567 milyon dolarla "mineral yakıtlar ve yağlar" oldu.

Bu fasılı 2 milyar 710 milyon dolarla "kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları", 2 milyar 553 milyon dolarla "kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası" ve 1 milyar 741 milyon dolarla "demir ve çelik" izledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.