MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Karadenizde doğalgaz alevi erken söndü

Türkiye'nin Batı Karadeniz Bölgesi'nde petrol ve doğalgaz bulma sevinci kısa sürdü. TPAO'nun geçen hafta doğalgaz bulduğu Istranca kuyusu ekonomik olmadığı gerekçesiyle betonla kapatıldı.

Türkiye'nin doğalgaz ve petrol bulma sevinci kısa sürdü.

Zaman'ın haberine göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Karadeniz'de yaptığı (Istranca 1) doğalgaz arama çalışmaları sonuçlandı.

Enerji Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, doğalgaz emaresine rastlanılan Istranca 1 kuyusu "ekonomik olmadığı" gerekçesiyle daha sonra değerlendirilmek üzere kapatıldı.

TPAO'nun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yaptığı petrol sondaj (Türkyurdu 1) çalışmaları da tamamlandı. Türkyurdu 1 kuyusunda petrol bulunamaması nedeniyle kuyu terk çalışmalarına geçildi.

TPAO; Istranca 1 ve Türkyurdu 1 kuyularında yaptığı doğalgaz ve petrol aramalarında gaz ve petrol emarelerine rastlanması sevinç kaynağı olmuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 17 Eylül'de "Istranca'da TPAO'nun yaptığı çalışmada doğalgaza rastlandı" açıklaması yapmıştı.

Ancak Yıldız, sondaj tamamlandıktan sonra bulunan doğalgazın ekonomik ve fizibıl olup olmadığının netleşeceğini söylemişti.

Bakan Yıldız, 19 Eylül'deki açıklamasında da, Kıbrıs'ta karada yapılan çalışmalarda petrol bulgularına ulaşıldığı bilgisini vermiş ve "Sondajda kaynak kaya denilen bir kayaya rastladık. Bu, petrolle alakalı bir kısım emareler taşıyor. Şu anda bilimsel olarak sonuçlanmış, petrol ve doğalgazla alakalı bir sonuca ulaşmış değiliz" değerlendirmesini yapmıştı.

TPAO'nun denizde Istranca1 doğalgaz arama sondajı, Nisan 2012'de başladı. Karaya uzaklığı 30 kilometre olan kuyu, 85 metre su derinliğine sahip. TPAO'nun sondajı 3 bin 900 metre hedefi ile başladı. Sondaj, Jupiter Kulesi ile yapıldı.

Kuruma göre, Karadeniz'de şimdiye kadar derin denizde açılan kuyulardan alınan verilerde petrol ve doğalgazın daha derinlerde ve daha yaşlı birimlerde olabileceği sonucuna varıldı.

Çalışmalarını bu veriler ışığında sürdüren kurum, halen Karadeniz Türk karasuları içinde, Ayazlı-Akkaya ve Doğu Ayazlı doğalgaz sahalarından günlük 500 bin metreküp doğalgaz üretimi yapıyor.

TPAO, 26 Nisan'da Kıbrıs'ta petrol aramalarına başladı. Sondaj çalışmalarında 4 bin 100 metre kadar inildi. Sondajda petrol emarelerine rastlanması, TPAO'yu sevindirdi.

Ancak TPAO, sondaj sonucunda kuyunun boş çıkması üzerine Türkyurdu 1 kuyusunda demondaj çalışmasına geçti. Bakanlık kaynakları, TPAO'nun Kıbrıs'ta (karada) ikinci bir kuyu daha açacağı bilgisini verdi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.