MENÜ
07:49
23 Eylül, Perşembe

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Zorunlu karşılıklar arttırıldı

Zorunlu karşılıklar arttırıldı

Merkez Bankası, Türk Lirası yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların bloke hesaplarda tesisi hesabında kullanılan çarpan değerlerini 0,2 puan artırmak suretiyle karşılıklarda artışa gitti.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve 28 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğü giren tebliği ile ilk yüzde 40 dilim için ayrılacak zorunlu karşılık hesabında ilk dilim için çarpanı 1,1'den 1,3'e yükseltildi.

Buna göre, Türk Lirası yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların en fazla yüzde 60'ı ilk yüzde 40'lık dilimine denk gelen tutarı "1,3", yüzde 5'lik ikinci dilimine denk gelen tutarı "1,6", yüzde 5'lik üçüncü dilimine denk gelen tutarı "1,9", yüzde 5'lik dördüncü dilimine denk gelen tutarı "2,1", yüzde 5'lik beşinci dilimine denk gelen tutarı "2,2" katsayısıyla çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutar üzerinden, en az yüzde 50'si ABD doları cinsinden olmak üzere ABD doları veya euro döviz cinslerinden bloke hesaplarda tesis edilebilecek.

Halen, en fazla yüzde 60'ı; ilk yüzde 40'lık dilimine denk gelen tutarı 1,1, yüzde 5'lik ikinci dilimine denk gelen tutarı 1,4, yüzde 5'lik üçüncü dilimine denk gelen tutarı 1,7, yüzde 5'lik dördüncü dilimine denk gelen tutarı 1,9, yüzde 5'lik beşinci dilimine denk gelen tutarı 2 katsayısıyla çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutar üzerinden, en az yüzde 50'si ABD doları cinsinden olmak üzere ABD doları veya euro döviz cinslerinden tesis ediliyor.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.