MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Doğalgaz zammında oran netleşiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik ve doğalgaza zamma ilişkin, "Dünya fiyatlarını ve maliyetleri takip edip ay sonunda havuzdan çıkan rakamları kamuoyuyla paylaşıyoruz'' dedi.

Bakan Yıldız, Antares Alışveriş Merkezi'nin Amade Salonu'nda düzenlenen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2012-2013 akademik yılı açılış törenine katıldı.

Törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldız, elektrik ve doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağına yönelik soruya, her ay sonunda elektrik, doğalgaz fiyatlarının değerlendirildiğini belirterek, "Dünya fiyatlarını ve maliyetleri takip edip ay sonunda havuzdan çıkan rakamları kamuoyuyla paylaşıyoruz" yanıtını verdi.

Bakan Yıldız, bir süre önce doğalgaz bulgularına rastlanan Istranca'daki kuyunun kapatıldığı yönündeki haberlere ilişkin şunları kaydetti:

''Biz gerçek petrol ve doğalgaz kuyularıyla ilgileniyoruz. Her aklı yetenin kuyuya attığı taşı çıkarmakla yükümlü değiliz. Bu haberi yapan arkadaşa sitemlerimi iletiyorum. Biz ciddi iş yapıyoruz. Yapılanları savunmak bile yaptığımız ciddi işe sıkıntı getirmekte.

Çalışmaların kuyunun dışında devam etmesi lazım ve o zamana kadar kuyunun kapatılması lazım. Kaynağın ne kadar ekonomik olduğu 3-4 aylık çalışmanın ardından belli olacak. Sondaj sonrası çalışmalar devam ediyor.''

İktidarıyla muhalefetiyle, seveniyle sevmeyeniyle Türkiye'de bulunan kaynağın herkesi sevindirmesi gerektiğini ifade eden Yıldız, ''İthalattan şikayetçiysek yerli ve yenilenebilir kaynaklarımıza öncelik vermemiz lazım. Bunları ön plana almamız lazım. Gayretlerimiz bu yüzden. Buna sevinmeyenleri ithalat yaptığımız ülkelerle işbirliği yapması olarak görürüm. Buna da şiddetle karşı çıkarım. Bu haberin maksatlı yapıldığını düşünüyorum'' diye konuştu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.