MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

EPDKdan elektrik tarife açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Ekim 2012 tarihinden geçerli olacak elektrik tarifelerine yönelik çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

EPDK'dan yapılan açıklamada, elektrik tarifelerine yönelik çalışmaların sürdüğü ve kurum tarafından bugün herhangi bir resmi açıklamanın yapılmayacağı kaydedildi.

Elektrik fiyatları ocak, nisan, temmuz ve ekim olmak üzere her 3 ayda bir belirleniyor.

Kurul, bugün ve yarın yapacağı toplantılarda, dağıtım şirketlerinin TETAŞ, Elektrik Üretim Anonim şirketi (EÜAŞ) ve serbest piyasadan aldıkları enerji maliyetleri dikkate alarak nihai tüketici ilgilendiren tarifeleri belirleyecek.

Halen güç bedeli hariç elektrik fiyatları tek zamanlı tarifede konutlar için kilovatsaat başına 25,886 kuruş, ticarethaneler için 26,458 kuruş, sanayide orta gerilim aboneleri için 21,855 kuruş, alçak gerilim aboneleri için 23,687 kuruş, şehit aileleri ve muharip malul gaziler için 13,893 kuruş, tarımsal sulama için 22,547 kuruş, aydınlatma için 24,729 kuruş düzeyinde bulunuyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.