MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İspanya kemer sıkma paketini açıkladı

İspanya hükümeti, 2013 için tasarladığı bir dizi ekonomik reform ve bütçe paketini açıkladı. İspanya yönetimi, merakla beklenen 2013 bütçesinde vergi artırmaktan çok kamu harcamalarında kesintiye gidileceğini açıkladı.

(CNN TÜRK) -- İspanya Hazine Bakanı Cristobal Montoro, şu an yüzde 25'e dayanan işsizlik oranının önümüzdeki yıl da değişmeyeceğini belirtti.

Yeni alınacak tasarruf tedbirlerine göre, bakanlık harcamalarında yüzde 12, hükümet harcamalarında ise yüzde 9'luk bir kesintiye gidileceği belirtildi.

Asıl önemli olan açıklama ise, kamu çalışanlarının ücretleriydi. Son 3 yılda olduğu gibi çalışanlara önümüzdeki yıl da zam yapılmayacağı açıklandı.

Salı ve çarşamba günü de halk yine sokaklara dökülmüş, Parlamento binası önüne gelen protestocular Başbakan Rahoy'u istifaya çağırmıştı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.