MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Yunan ekonomisi yüzde 7.2 daraldı

Yunan ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 oranında daraldı.

Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSAT) verilerine göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), bu yıl üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 7,2 azaldı.

Ülke ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7, ikinci çeyreğinde ise yüzde 6,3 daralmıştı.

Resesyonun, gelirlerdeki düşüş ile birlikte azalan tüketim harcamaları, azalan yatırımlar, ithalattaki düşüşe bağlı olduğu bildirildi.

ELSTAT verilerine göre, GSYH, yılın başından beri geçen dokuz aylık dönemde ise yüzde 6,7 oranında daraldı.

AB ve IMF'den yeni kredi diliminin serbest bırakılmasını bekleyen Yunanistan'da uygulanan Orta Vadeli Mali Strateji Programı kapsamında ekonominin 2013 yılında da yüzde 4,5 oranında küçülmesi, 2014 yılında ise yüzde 0,2 büyümesi bekleniyor.

Geçen yılın tamamında yüzde 7,1 azalan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın bu yıl da yüzde 6,5 daralacağı tahmin ediliyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.