MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Fitchden sonra sıra Moodyste...

Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasının ardından, uluslararası finans kuruluşları da Moody's'ten gelebilecek bir adımı beklentilere dahil edip, buna göre fiyatlandırma yapmaya başladı.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Standard Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Timothy Ash, Fitch'in kararını S&P ve Moody's'in takip edeceği düşüncesinde olduğunu belirterek, Moody's'ten ay içinde bir hareket beklenebileceğini söyledi.

Fitch'in kararının Türkiye'nin risk algısını azaltma konusunda çok olumlu etkisi olduğunu belirten Ash, ''Fitch'in kararı Türkiye'nin risk algısını büyük oranda düşürdü. Bu Türkiye'ye fon yatırımlarının ve doğrudan yabancı yatırımın giriş yapmasını sağlayacak. Bu kararın ardından en azından ilk etapta birkaç milyar dolarlık fonun Türkiye'ye giriş yapmasını bekliyorum'' dedi.

Not artırım sırasının Moody's'te olduğunu ifade eden Ash, Fitch'i S&P ve Moody's'in takip edeceği düşüncesinde olduğunu belirterek, ''S&P, Türkiye'ye ilişkin her zaman daha eleştirel ve daha az yapıcı oldu. Fakat böyle bile olsa, en sonunda S&P de not artırımına gitmek zorunda kalacak'' dedi.

Türk ekonomisinin küresel kriz sürecinde direncini ispatladığını, politik istikrar, kamu finansmanı, bankacılık sektörü, büyüme ve demografik özelliklerinin güçlü yanları arasında yer aldığını aktaran Ash, 2013'te Türkiye'de ekonomik büyümenin yüzde 4-5 oranında gerçekleşmesini, cari açığın GSYH'ya oranının da yüzde 6-7 oranında olmasını beklediğini söyledi.

2014 beklentisi

Toronto Dominion Securities Ekonomisti Christian Maggio da Fitch'in kararının Moody's ve S&P tarafından takip edilmesini beklendiğini vurgulayarak, ''Biz Fitch'ten sadece bir görünüm değiştirmesini beklerken onlar Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülke olarak tanıdı. Bu önemli bir gelişmeydi. Şimdiyse adım Moody's'ten gelecektir'' dedi.

Moody's'in not artışına gitmesi halinde dünyanın önde gelen üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan ikisinin Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülke olarak görmüş olacağını, S&P tarafında yatırım yapılabilir not için iki basamak olduğunu belirten Maggio, ''Ben S&P'nin Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyesinde ancak 2014 yılında yükseltebileceğini düşünüyorum'' dedi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.