MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Aveaya 5.7 milyon liralık ceza

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), 2006-2009 yılları arasında ödemesi gereken hazine payı tutarlarını süresinde ödemediği gerekçesiyle Avea İletişim Hizmetleri AŞ'ye (Avea) toplam 5 milyon 683 bin 130,16 lira ceza verdi

BTK'nın internet sitesinde yer alan kurul kararına göre, Avea, GSM 1800 Sayısal Hücresel Mobil Telefon Sistemi Kurulması ve İşletilmesi ile İlgili Lisans Verilmesine İlişkin İmtiyaz Sözleşmesi (GSM İmtiyaz Sözleşmesi) ve ilgili mevzuattan kaynaklanan, hazine payına ilişkin yükümlülüklerini Nisan 2006'dan 2009 yılı sonuna kadar süresinde yerine getirmedi.

Kurul, bu nedenle Avea'ya 2006 yılı için 138 bin 686,37 lira, 2007 yılı için 70 bin 930,95 lira, 2008 yılı için 2 milyon 621 bin 299,20 lira, 2009 yılı için de 2 milyon 852 bin 213,64 lira olmak üzere toplam 5 milyon 683 bin 130,16 lira ceza uygulanmasını kararlaştırdı.

Söz konusu cezanın, kararın Avea'ya tebliğ tarihinden itibaren bir (1) ay içerisinde Hazine Müsteşarlığı'na ödenmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde ödenmemesi halinde, GSM İmtiyaz Sözleşmesi uyarınca gerekli işlemler başlatılacak.

Kurum Masraflarına Katkı Payı açısından ilgili daire başkanlığı tarafından tahsil dahil gerekli işlemler yapılacak ve bu konuda icraya yetki verilecek.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.