MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Bernanke: Genişlemeye Devam

Fed Başkanı Ben S. Bernanke dün(Salı) 19.15'te yaptığı açıklamada "Genişlemeye Devam" dedi.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, uzun vadeli federal bütçe açığını kısmaya yönelik bir anlaşmanın ekonomik büyüme önündeki engelleri kaldırabileceğini söyleyerek, mali uçurumu ihmal etmenin toparlanmaya “açık bir tehdit” olacağını dile getirdi.

Bernanke, “Mali netlik ortaya koyabilmek için gereken işbirliği ve yaratıcılık -özellikle toparlanmaya zarar vermeden ülkenin uzun vadeli bütçe sorunlarını çözmek için bir plan- önümüzdeki yılı ABD ekonomisi için çok harika bir yıl yapabilir” derken, mali uçurumu görmezden gelmenin ağır sonuçları olabileceğini belirtti.

Bernanke’nin yüzde 7.9′luk işsizliği aşağı çekebilmek adına her ay gerçekleştirdiği 40 milyar dolarlık mortgage destekli tahvil alımı, Kongre’nin ABD bütçesi gelir ve giderleri konusundaki anlaşmazlıkları tarafından gölgede bırakılmış durumda. Bernanke aynı zamanda Fed politikasının toparlanma sağlamlaşana kadar genişletici kalacağını sözlerine ekledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.