MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Yıl sonu enflasyon beklentisi geriledi

Merkez Bankası'nın kasım ayı birinci dönem beklenti anketinde, yıl sonu yıllık TÜFE beklentisi yüzde 7,18'e geriledi.

Ekim ayının ikinci dönem anketinde beklenti yüzde 7,29 düzeyindeydi.

Merkez Bankası'nın mali ve reel sektörde karar alıcı uzman kişilerle profesyonellerin beklentilerini saptamaya yönelik her ay iki kez düzenlediği beklenti anketinin kasım ayı birinci dönem sonuçları açıklandı.

Ankete göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) beklentisi, 2012 yıl sonu için bir önceki ankete göre azalarak yüzde 7,18 olurken, gelecek 12 ay sonu için yüzde 6,70'ten yüzde 6,72'ye yükseldi, 24 ay sonu için ise geçen ay olduğu gibi yüzde 6,22 oldu. Cari ay sonu enflasyon beklentisi de yüzde 1,85'ten yüzde 1,15'e geriledi.

Büyüme beklentisi, 2012 yıl sonu için bir önceki ankete göre artış göstererek yüzde 3,2'den yüzde 3,3'e yükselirken, 2013 yılı için büyüme beklentisi bir önceki ankette olduğu gibi yüzde 4,4'te kaldı.

Dolar/TL kuru beklentileri, cari ay sonu beklentisi 1,7822'ye, 2012 sonu için 1,7905'e ve gelecek 12 ay sonu için 1,8082'ye geriledi.

Cari açık beklentisi ise 2012 yıl sonu için 60,52 milyar dolardan 59,68 milyar dolar seviyesine, gelecek yıl sonu yıllık cari işlemler dengesi beklentisi 63,70 milyar dolardan 63,17 milyar dolara düştü.

Ankete göre politika faizinde bir değişiklik olması beklenmiyor.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.