MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımı artıyor

Mevduat bankalarının 24 Ekim-2 Kasım döneminde tüketici kredileri 179,8 milyar liraya, bireysel kredi kartı kullanım tutarı 66,9 milyar liraya yükseldi.

Merkez Bankası haftalık bültenine göre, bu dönemde tüketici kredileri 276,4 milyon lira artarak 179,5 milyar liradan 179,8 milyar liraya çıktı.

Tüketici kredilerinin 76,3 milyar lirası konut, 7,2 milyar lirası taşıt kredisi ve 96,2 milyar lirası da diğer kredilerden oluştu.

Aynı dönemde, bireysel kredi kartı kullanım tutarı ise 572,8 milyon lira artarak 66 milyar 865,3 milyon liraya ulaştı.

TL cinsinden bireysel kredi kartı kullanım tutarı 66,9 milyar lira olarak açıklanırken, bu miktarın 35,2 milyar liralık kısmı taksitli, 31,6 milyar liralık kısmı taksitsiz kredi kartı kullanımından oluştu.

24 Ekim-2 Kasım döneminde TL taksitli bireysel kredi kartı kullanımı 15,7 milyon lira azaldı, TL taksitsiz bireysel kredi kartı kullanımı ise 583 milyon lira arttı.

Yabancı para cinsinden bireysel kredi kartı kullanım tutarı da 5,5 milyon lira artarak 92,1 milyon lira oldu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.