MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

ABden Türkiye için büyüme tahmini

AB Komisyonu Türkiye'nin bu yıl yüzde 3, 2013'te yüzde 2,9 ve 2014'te yüzde 3,7 büyüyeceği tahmininde bulundu.

AB Komisyonu'nun sonbahar ekonomik tahminler raporunda, Türkiye'de işsizlik oranının, enflasyonun, cari açığın ve kamu borç yükünün önümüzdeki yıl gerilemeye devam edeceği belirtildi.

Hükümetin bütçe açığını harcamaları kısmak yerine gelir artırıcı önlemlerle azaltmayı tercih edeceği belirtilen raporda, bu yıl gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2,4'ü seviyesinde gerçekleşeceği tahmin edilen bütçe açığının gelecek yıl yüzde 3,2'ye ve seçim yılı olan 2014'te yüzde 3,8'e yükseleceği öngörüldü.

AB Komisyonu'na bu yıl yüzde 7,5 düzeyinde beklenen işsizlik oranı 2013'te yüzde 7'ye ve 2014'te 5,9'a gerileyecek. Geçen yıl gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 10'una ulaşan cari açık ise bu yıl yüzde 8'e ve gelecek yıl yüzde 6,8'e indikten sonra tekrar yükselişe geçerek 2014'te yüzde 7,2 olacak.

Geçen yıl gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 39,2'sine gerileyen kamu borç yükü düşmeye devam ederek bu yıl yüzde 36,8'e, ünümüzdeki yıl yüzde 36,5'e ve bir sonraki yılda yüzde 35,8'e inecek.

AB Komisyonu Türkiye'de bu yıl yüzde 8 beklediği enflasyon oranının da 2013 sonunda yüzde 7,8 ve 2014 sonunda yüzde 5,8'e gerileyeceği tahmininde bulundu.

Raporda bu yıl AB'nin yüzde 0,3 ve Euro Bölgesi'nin yüzde 0,4 ekonomik daralma yaşayacağı tahmin edildi. 2013'te ise AB'nin yüzde 0,4'le ve Euro Bölgesi'nin yüzde 0,1'le de olsa hafif toparlanması bekleniyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.