MENÜ
15:36
22 Eylül, Çarşamba

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

S&P: Türkiyede hala risk var

S&P: Türkiyede hala risk var

S and P'den yakın zamanda Türkiye'ye not müjdesi yok. Ülke Derecelendirme Kıdemli Direktörü Frank Gill, "Türkiye'nin kredi notunun artırılması için ciddi riskler var" dedi.

(CNN TÜRK) -- Gazetecilerin "Türkiye'nin yatırım notunun artması yönünde önümüzdeki dönemde Standard and Poors'dan bir açıklama bekleyebilir miyiz?" sorusu üzerine Gill, "Türkiye'de halen bir miktar risk olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Türkiye'de ciddi anlamda bir cari hesabın olduğunu söyleyen Gill'e göre, azalış son derece olumlu.

Üstelik artan ihracat rakamları da olumlu. 24 derecelendirme unsuru olduğunu ve derecelendirmenin bunlara göre yapıldığını söyleyen Gill, çok iyimser beklentilerin gerçekçi olmadığı görüşünde.

Cari açıktaki daralmayı "başarı" olarak niteleyen Gill, yine de Euro Bölgesi'ndeki belirsizliğe dikkat çekmeden duramadı.

Türkiye'nin Fitch'teki kredi notu şu anda "durağan" görünümle BB+ düzeyinde. Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "pozitif" görünümle yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altı olan BA1, Standard and Poor's ise durağan görünümle yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altı olan BB düzeyinde tutuyor.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.