MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İşte otoyol ve köprü talipleri

Otoyol ve köprülerin özelleştirmesi ihalesinde 5 konsorsiyum yeterlilik aldı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, otoyollar, köprüler ile bunlar üzerindeki tesislerin bir bütün halinde fiili teslim tarihinden itibaren 25 yıl süreyle "İşletme Haklarının Verilmesi" yöntemi ile özelleştirilmesine ilişkin ihale sürecinde ön yeterlik kriterlerini karşılayan katılımcıların listesi açıkladı.

Buna göre, ön yeterlilik kriterlerini karşılayan 5 firma/konsorsiyum şöyle:

1- Vinci Concessions Holding A.Ş
2- Nurol Holding A.Ş- MV Holding A.Ş- Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve
Ticaret A.Ş-Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş-Fernas İnşaat A.Ş Ortak Girişim
Grubu
3- Koç Holding A.Ş-UEM Group Berhad-Gözde Girişim Sermayesi Yatırım
Ortaklığı A.Ş Ortak Girişim Grubu
4- Autostrade Per I'Italia S.P.A.-Doğuş Holding A.Ş-Makyol İnşaat Sanayi
Turizm ve Ticaret A.Ş-Akfen Holding A.Ş Ortak Girişim Grubu
5- Zorlu Holding A.Ş-OHL Concesiones S.A. Ortak Girişim Grubu

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.