MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Oyak Betona 2.4 milyon liralık ceza

Rekabet Kurulu, Rekabet Kanunu'nu ihlal ettiği gerekçesiyle Oyak Beton Sanayi ve Ticaret AŞ'ye 2 milyon 442 bin 180 lira idari para cezası verdi.

Rekabet Kurulu, Sakarya'da hazır beton sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin aralarında anlaşarak 4054 sayılı Rekabet Kanunu'nu ihlal ettikleri iddiasını içeren şikayet başvurusu üzerine açtığı soruşturmayı tamamladı.

Buna göre, İnciler İnşaat Kum Ocağı İşletmeciliği Ticaret ve Sanayi AŞ ile Oyak Beton Sanayi ve Ticaret AŞ unvanlı teşebbüslere, hazır beton satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Kanun'un, "Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma Uyumlu Eylem ve Kararlar" başlıklı maddesini ihlal etmeleri nedeniyle idari para cezası verildi.

Kurul, 2011 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren yüzde 2'si oranında olmak üzere İnciler İnşaat Kum Ocağı İşletmeciliği Ticaret ve Sanayi AŞ'ye 361 bin 518 lira, Oyak Beton Sanayi ve Ticaret AŞ'ye de 2011 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren yüzde 0,8'i oranında olmak üzere 2 milyon 442 bin 180 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.