MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Moodys piyasaları karıştırdı

Avrupa'da yaşanan kriz giderek tırmanıyor.

Avrupa'da yaşanan kriz giderek tırmanıyor. Yunanistan'ın euro'dan çıkışının gündeme gelmesi Avrupa'nın en büyük beşinci ekonomisi İspanya'ya ilişkin şüpheleri daha da artırdı. Moody's'in 16 İspanyol bankasının notunu düşürmesi korkuyu daha da büyüttü. Türkiye'de dolar kuru 1.84'ü aştıktan sonra yeniden 1.83'e geriledi. (CNN TÜRK) -- Aralarında Avrupa'nın en büyük bankalarının da yeraldığı 16 İspanyol bankasının notunun düşürülmesi, üstelik 7'sinin yeniden not indirimi için gözetim altında olduğunun açıklanması ortalığı karıştırdı. Asya'da borsalar yüzde 3'e yakın düşerken, Avrupa'da düşüş yüzde birlere ulaştı. Euro, dolar karşısında 1.2640'lara kadar geriledi. Türkiye'de de sabah saatlerinde dolar kuru 1.84'ü aştı, borsa yüzde bire yakın düşüşle açıldı. Ancak düşük seviyelerden gelen alımlarla kur daha sonra 1.7360'lara kadar çekildi. Ancak bu seviyeler de son dört ayın en düşüğüne denk geliyor. Dolar dün gün boyu yatay seyretmiş ve günü 1,8280 liradan kapatmıştı.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.