MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Facebook bugün borsaya giriyor

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook halka açılıyor. Dün yapılan satışların ardından bugün Facebook hisselerinin ilk kez borsada işlem görmesiyle halka arz tamamlanacak.

8 yıl önce Harvard Üniversitesi'nin yatakhanesinde başlayan bir girişim dünyanın en büyük halka arzı olma yolunda. New York Borsası'nda bugün halka açılmaya hazırlanan Facebook, 16 milyar dolarlık hisse satışıyla borsaya giriyor. Hisse başına fiyatını 38 dolar olarak belirleyen Facebook'un toplam değerinin 104 milyar dolara denk düştüğü görülüyor. Halka arzın tamamlanmasıyla sanal dünyanın devi Disney, Ford ve Kraft gibi Amerikan ekonomisinin motor şirketlerinden daha büyük olacak. Facebook'un hisselerine talebin yüksek olması bekleniyor. Şirket geçtiğimiz günlerde, ilk başta planladığından yüzde 25 daha fazla hisse arz edeceğini açıkladı. Facebook 421 milyon adet hisseyi halka arz edecek. Daha önce bu rakam 337 milyon olarak açıklanmıştı. Halka arzdan en çok Facebook'un kurucusu ve yüzde 25 sahibi olan Mark Zuckerberg'in karlı çıkacağı düşünülüyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.