MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Türkiye Akdeniz’de üç boyutlu aramaya başlıyor

Sismik aramalarda bugüne kadar yurtdışından kiraladığı gemileri kullanan TPAO, sismik arama gemisi alımında son aşamaya geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, iki ay içinde yeni sismik arama gemisinin geleceğini söyleyerek, “Barbaros Hayrettin Paşa ismi verilecek geminin ilk işi Akdeniz’de Piri Reis’in de gittiği alanlarda daha geniş çaplı ve üç boyutlu sismik arama yapmak olacak. Türkiye, petrolünü kendi gemisiyle bulacak’’ dedi. İki ve üç boyutlu arama TPAO, Barbaros Hayrettin ile artık iki ve üç boyutlu sismik arama yapabilecek konuma gelirken geminin maliyeti yaklaşık 100 milyon dolar olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın gemi atılımı, TPAO’ya alınacak olan sismik arama gemisiyle sınırlı olmayacak. Geçtiğimiz günlerde yerli sismik arama gemisi yapımı için de harekete geçilmiş ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yapılan sismik gemi yapımı ihalesi sonuçlanmıştı. MTA’nın kullanımına sunulacak olan bu gemi tamamen yerli yapım olacak. TPAO’ya gemi alımının önemine dikkat çeken Yıldız, “Petrol aramalarını son 10 yılda 13 kat artırmış, 6 milyar dolara yakın arama yatırımı yapmış, derin deniz aramacılığı kabiliyetine sahip dünyadaki 11. şirket konumuna yükselmiş olan TPAO’nun kendi gemisinin olmaması düşünülemezdi” dedi. Gemi alımı için kaybedecek vakitlerinin olmadığını belirten Yıldız, “2 aya kadar, uygun görülen gemiyi almayı planlıyoruz. Bu bir petrol sondaj platformu değil. Bizim için öncelikli olan iki ve üç boyutlu sismik arama yapabilecek bir gemi. Ekiplerimiz istenilen bu özelliklere sahip olan 5 ayrı gemiyi incelemek için yola çıktılar” dedi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.