MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Bir kamyon hediye karpuz mu olur?

Bakan Yazıcı, Türkiye’ye kaçak sokulan mallarla ilgili isyanını “Adam İran’dan bir kamyon karpuz hediye ediyor" sözleriyle dile getirdi.

Yazıcı, yeni Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) 8 başlıkta rötuş olacağını belirterek, “Bunu yapmazsak Kayserililer şirket kuramazlar” esprisini yaptı. Suriye’ye alternatif güzergah olarak başlatılan Ro-Ro seferlerinin maliyeti 2.5 kat arttırdığına dikkat çeken Yazıcı, Irak’ın ülke topraklarını kullanan araçlardan 100 dolara kadar geçiş ücreti almaya başladığını da kaydetti. Eleştirileri topladık TTK’ya yönelik eleştirileri derleyip toparladıklarını anlatan Bakan Yazıcı, şöyle konuştu: “Şimdi eleştirileri 8 noktada topladık. Bunlardan biri internet sitesinde yer alacak bilgi içeriğiyle ilgili itirazlar var. Onun netleşmesi lazım. Diğer konu ortağın şirketten para yani borç alıp alamamasıyla alakalı. O alanda netleşme yapılması lazım. Bu da kanunun en temel unsurlarından bir tanesi. Şirkete ait tüketiciye verilen belgelerde belli bilgilerin yer almasına ilişkin düzenleme var, onları netleştireceğiz. Bir diğeri de bağımsız denetimin özellikle KOBİ’lere getireceği büyük yük.”

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.