MENÜ
08:25
23 Eylül, Perşembe

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Fransa para piyasalarını salladı

Fransa para piyasalarını salladı

Sarkozy-Merkel ikilisinin Avrupa Birliği ülkelerine zorla kabul ettirdikleri mali disiplin anlaşmasını Fransa'nın imzalamayacağı açıklanınca dünya piyasaları düşüşe geçti.

(CNN TÜRK) -- Fransa, Merkel'in "hiçbir değişikliğe izin vermeyeceğiz" dediği sıkı mali disiplin öngören Avrupa anlaşmasını imzalamayacak. Sarkozy ve Merkel ikilisi, bütçesi açık veren ülkelerin bütçe yetkisini Brüksel'e devreden bu anlaşmayı zorla diğer ülkelere kabul ettirmişti. Anlaşmayı kabul etmeyen ülkeler zora düştüklerinde mali yardım alamayacaktı. Ancak Hollande bu anlaşmaya Avrupa ülkelerinde büyümeyi destekleyecek yeni maddeler eklenmesini istiyor. Fransa'nın bu açıklamasıyla birlikte Paris, Londra ve Frankfurt borsalarında yüzde bir civarında düşüşe geçti. Euro kuru da 1.27'nin altına indi. Türkiye'de de bu açıklamaya kadar artıda olan borsa, yeniden yüzde bir kayba döndü. Dolar kuru ise Türk lirası karşısında 1.81 seviyesinden 1.82 seviyesinin üzerine çıktı.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.