MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Fransada ilk çeyrekte büyüme hızı 0

Fransa'da yılın ilk çeyreğinde büyüme hızı yüzde 0 olarak gerçekleşti.

Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün (INSEE) verilerine göre, 2011 yılının son çeyreğindeki büyüme hızının ise daha önce belirtildiği gibi yüzde 0,2 değil yüzde 0,1 olduğu açıklandı. Enstitü, 2011 yılının tamamındaysa büyüme hızının yüzde 1,7 olarak hesaplandığını bildirdi. Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan François Hollande, ekonomik büyüme hızının artırılmasının öncelikli hedefi olduğunu açıklamıştı. Avrupa krizle boğuşuyor Euro Bölgesi de Fransa ile aynı kaderi paylaştı, ilk çeyrekte ne büyüdü ne küçüldü. Büyüme yüzde sıfırda kaldı. Geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0.3 daralan Euro Bölgesi ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 0.2 daralacağı tahmin ediliyordu. Daralmayı engelleyen Almanya'nın tahminleri aşan büyümesi oldu. Krizin başlangıç noktası, bir anlamda merkez üssü Yunanistan ise ilk çeyrekte yüzde 6.2 küçüldü. Euro Bölgesi'nden çıkması konusunda tartışmaların arttığı Yunan ekonomisi son beş yıldır resesyonda. Avrupa Komisyonu, Yunanistan'ın 2012 sonunda yüzde 4.7 oranında küçüleceğini öngörüyor. Yani Yunanistan uluslararası piyasalarda endişe kaynağı olmaya devam edecek. Krizden en fazla etkilenen ülkelerden bir diğeri İtalya ise ilk çeyrekte yüzde 0.8 küçüldü. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen küçülme ekonomide son üç yıldaki en derin daralmaya işaret etti.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.