MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Fitch’ten Türkiye konferansı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 26 Eylül'de İstanbul'da "Türkiye Kredi Görünümü 2013" adıyla bir konferans düzenleyecek.

Fitch Ratings'in resmi web sitesinde yer alan bilgiye göre, 26 Eylül'de İstanbul Le Meridien Hotel'de düzenlenecek toplantıya, bankacılık ve ülke kredisi alanlardaki kıdemli analistler katılacak.

Konuya ilişkin soruları cevaplayan Fitch Ratings Genel Müdürü Gülcan Üstay, "Fitch Ratings 26 Eylül'de İstanbul'da 'Türkiye'nin kredi görünümü 2013' başlıklı bir konferans düzenleyecek. Fitch'in analistleri de bu seminere katılacak.

Her yıl yaptığımız olağan bir toplantı. Kasım ayında yapacağımız yıllık toplantımızı eylül ayına çektik. Toplantımız bir basın açıklaması değil seminer şeklinde olacak" dedi.

26 Eylül'deki konferansın olağan bir toplantı olduğunun altını çizen Üstay, konferansta reel sektör, ülke reytingi ve bankacılık sektörünün tartışılacağını söyledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.