MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Piyasadaki hareketlilik normal

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dolardaki yükselişe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dolar, Merkez Bankası açıklamaları ve olası Suriye operasyonu endişeleriyle 2,0720'ye yükselerek rekor kırdı.

Dolardaki bu yükselişe ilişkin konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Piyasadaki hareketlilik normal" değerlendirmesinde bulundu.

Babacan, 'böyle dönemlerde ülkeler için en tehlikelisinin içe kapanmak olduğunu' belirterek, "Biz Türkiye'yi dışa daha da açacağız" dedi.

Ankara'da bir temel atma töreninde konuşan Babacan, özetle şunları kaydetti:

"Son üç aydır yeni bir dönem yaşıyoruz. Kriz döneminden büyük merkez bankaları, ABD başta olmak üzere yeni bir döneme giriyor. Likitlerin fazla olmadığı bir dönem bu. Bir anlamda normalleşme dönemi.

Bankalar batmasın diye bolca sürülen paraların geri çekilmeye başladığı bir dönem. Piyasalardaki hareketlilik normal. Hindistan, Rusya gibi ülkeler de aynı şeyi yapıyor. Tüm olan biten dünya piyasalarıyla alakalı. Biz mali disiplinden taviz vermedik, vermiyoruz.

Sağlam sermaye yapımız var. Hareketlilik bir müddet daha devam edebilir. 'Kur yükseldi her şey kötüye gidiyor' diye bir şey yok. Tüm dünyada hisse senetleri yeniden fiyatlandırılıyor. Böyle dönemlerde ülkeler için en tehlikelisi içe kapanmaktır. Bunu yapmayacağız Türkiye'yi dışa daha da açacağız."

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.