MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Sanayide çarklar Avrupadan hızlı döndü

Sanayi üretimi, Haziran'da geçen yılın aynı ayına göre Avrupa Birliği'nde yüzde 0,4, Euro Bölgesi'nde yüzde 0,3 artarken, Türkiye yüzde 4,2'lik artışla AB üyesi 26 ülkeyi geride bıraktı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, Avrupa'da sanayi üretimindeki durgunluk Almanya ve İngiltere ekonomileri dışında devam ediyor.


Haziran'da AB ülkelerinde sanayi üretimi aylık bazda 0,9, yıllık bazda yüzde 0,4 arttı. Aynı dönemde Euro Bölgesi'nde de sanayi üretimi geçen aya göre 0,7 geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 0,3 gelişme kaydetti.

Sanayi üretimi, Haziran ayında Türkiye'de aylık bazda da yıllık bazda da Avrupa ortalamasının üzerinde arttı. Türkiye'de bu dönemde sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 1,4, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4,2 oranında artış kaydetti.

Avrupa'da en hızlı büyüme bir önceki aya göre yüzde 8,7'yle İrlanda, yüzde 5,7'yle Romanya ve yüzde 3,1'le Polonya'da gerçekleşirken onları yüzde 2,5'lik büyümeyle Avrupa'nın lokomotifi Almanya takip etti.

AB ülkeleri arasında yıllık bazda sanayi üretiminin en hızlı arttığı ülkeler ise yüzde 9,6 ile Romanya, yüzde 5,3 ile Polonya ve yüzde 4,7'yle Estonya olurken onları yüzde 4,2'lik büyüme oranıyla Türkiye takip etti. Türkiye, bu artış oranıyla 26 AB üyesi ülkeyi geride bıraktı.

Sanayi üretimi aylık bazda en fazla düşen ülkeler ise yüzde 9,3 ile Güney Kıbrıs, yüzde 4,1'le Hollanda ve yüzde 3,8'le İsveç ve yüzde 2,8 ile Portekiz oldu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.