MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dow Jones ve S&P 500 rekor kırdı

ABD'de piyasalar günü teknoloji ve sanayi sektörlerindeki hareketlilik sonucu yükselişle geçirirken Dow Jones ve S&P 500 endeksleri bütün zamanların rekorunu kırdı.

New York Borsasında Dow Jones Endüstri endeksi, 112,13 puanlık (yüzde 0,68) artışla 16 bin 695,47 puana çıkarken, S&P 500 günü 18,17 puanlık (yüzde 0,97) yükselişle bin 896,65 düzeyinden kapadı.

Nasdaq bileşik endeksi de 71,99 puanlık (yüzde 1,77) kazançla 4 bin 143,859 puana yükseldi.

ABD'de piyasalar, günü teknoloji ve sanayi sektörlerinde görünen hareketliliğin sonucu yükselişle geçirirken Dow Jones ve S&P 500 endeksleri bütün zamanların rekorunu kırdı.

Ukrayna'nın doğusundaki referandum kaynaklı politik gerilimin piyasaları fazla etkilemediği gözlemlendi.

Öte yandan Hindistan seçimlerinde piyasa yanlısı muhalefet partisinin kazanma ihtimalinin yüksek olması Hint firmalarının hisselerine talebi artırdı.

Geçen haftanın bütününde Dow Jones yüzde 0,4 yükselirken S&P 500 yüzde 0,1, Nasdaq ise yüzde 1,3 oranında değer kaybetmişti.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.