MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Ankara-İstanbul bilet fiyatı belirlendi

Ankara-İstanbul arasını 3.5 saate indirecek yüksek hızlı tren bu ay sonunda hizmete girecek. Deneme seferleri tamamlandı. Bilet fiyatı da netleşti.

Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren biletleri otobüsten pahalı, uçaktan ucuz olacak. Ortalama fiyatın 70-80 lira civarında olması bekleniyor. Ayrıca belirli gün ve saatlerde biletler daha ucuz olacak.

Yakında hizmete girecek Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattına ilişin detaylar netleşti.

533 kilometrelik hattın Eskişehir-İstanbul arasındaki 266 kilometrelik bölümü sinyalizasyon, yol ve katener testlerinin tamamlanmasından sonra açılacak.

Hattın maksimum işletme hızı 250 kilometre olacak. Test sürüşleri ise, saatte 275 kilometrelik hıza göre yapılacak.

İstanbul-Ankara arası yolculuk süresi ilk etapta Arifiye üzerinden yapılacak ve yaklaşık 3.5 saat sürecek.

Geyve-Sapanca tren yolunun tamamlanmasıyla bu süre 3 saate inecek.

Hızlı tren ilk etapta Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olmak üzere toplam 9 durak bulunacak. Pendik hattı daha sonra Söğütlüçeşme istasyonuna kadar uzatılacak.

Hüksek hızlı tren 2015'te Marmaray'a bağlanacak ve Halkalı'ya kadar ulaşacak. Hatta günlük 16 sefer düzenlenecek.

Marmaray'a bağlandıktan sonra da her 15 dakika ya da yarım saatte bir sefer gerçekleşecek.

Günde yaklaşık 50 bin, yılda 17 milyon yolcuya hizmet verilecek.

Böylece Ankara-İstanbul güzergahındaki yolcu taşımacılığında demiryolunun payının yüzde 10'dan yüzde 78'e çıkarılması hedefleniyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.