MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Roubini, en kırılgan ülkeleri açıkladı

'Kriz kahini’ olarak nitelendirilen Nouriel Roubini Arjantin, Venezuela, Tayland, Ukrayna, Rusya ve Macaristan’ın kırılgan ülkeler olduğunu söyledi.

New York Üniversitesi Ekonomi Profesörü Nouriel Roubini küresel riskler listesini güncelledi.

‘Kriz kahini’ olarak adlandırılan Roubini'ye göre dünyanın karşısındaki yeni riskler arasında öncelikle Fed'den politika hatası, Çin'de yüzde 6'nın altına inecek büyüme oranı ve gelir dağılımında eşitsizlik nedeniyle gelişmiş ülkelerde uzun süreli durgunluk var.

Roubini ayrıca yeni kırılgan ülkeler listesini Arjantin, Venezuela, Tayland, Ukrayna, Rusya ve Macaristan olarak açıkladı.

Roubini'ye göre Rusya lideri Putin ise gelecek 20 yıl için Doğu Avrupa'dan birçok ülkeyi siyasi ve ekonomik anlamda birleştirmek niyetinde.

Son olarak ekonomist, Japonya-Çin arasındaki gerginliğin Kore ve Hindistan başta olmak üzere Asya'ya yayılma olasılığını yeni küresel riskler arasında sıraladı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.