MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

BMCnin satışına onay

TMSF, geçtiğimiz hafta ihalesi yapılan BMC'nin ES Mali Yatırım şirketine satılmasını onayladı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), BMC Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün 751 milyon lira karşılığında satılmasını uygun buldu ve nihai kararını verebilmek için Rekabet Kurulu'na başvurdu.

TMSF'den yapılan açıklamada, BMC'nin, paydaşların desteğiyle İzmir ekonomisine, savunma sanayine ve otomotiv sektörüne yeniden kazandırıldığı vurgulandı.

Fon Kurulu'nun, BMC'nin 751 milyon lira karşılığında satılmasını uygun bulduğu, nihai kararın verilebilmesi için Rekabet Kurulu'na başvurduğu belirtilen açıklamada, "TMSF'nin geçen bir yıl içinde BMC için yaptıkları hatırlanacak olursa ihale sonrası yayınlanan birçok haber ve yorumun gerçeklere aykırı olduğu görülecektir. 17 Mayıs 2013'te yönetim ve denetimi devralınan BMC'de önce bir durum tespiti yapılmış, akabinde şirketin tekrar üretime geçebilmesi için acil eylem planı hazırlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Şirketin aleyhinde açılmış iflas davalarının karar aşamasına geldiğinin görüldüğü, öncelikle BMC'nin iflas etmesinin engellendiği aktarılan açıklamada, sırasıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı'yla, sendikayla, tedarikçi ve bayilerle ihtilafların çözüldüğü, borçların yapılandırıldığı ve üretime geçmenin önündeki engellerin ortadan kaldırıldığı hatırlatıldı.

MUHAMMEN BEDELİN YÜZDE 75'İ VE ÜZERİNDE SATIŞ RAKAMI
İhale öncesinde üretime geçmeyi başaran hatta yurtdışına da satış yapmaya başlayan BMC'nin muhammen bedelinin bağımsız bir kuruluş tarafından hesaplandığı belirtilen açıklamada, yerli ve yabancı sekiz firmanın ihale şartnamesini satın aldığı, daha fazla katılımın olabilmesi için ihale süresinin uzatıldığı anımsatıldı.

Fon Kurulu'nun şeffaflık politikası gereği, BMC ihalesinin televizyonlardan canlı olarak yayınlandığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hukuki bir bağlayıcılığı olmadığı halde Kurumumuz için zorunlu olmasa da, icra ihalelerinde geçerli olan teamüle uyulmuş, muhammen bedelin yüzde 75'i ve üzerinde bir satış rakamı hedeflenmiştir. İhalenin ikinci gününde, pazarlık aşamasında, teamüle uygun bu oran tutturulmuştur. Rekabet Kurulu'nun onay vermesi durumunda Fon Kurulumuz nihai kararını verecektir.

Bu vesileyle TMSF yönetimine geçtiği tarihte, yaklaşık altı aydır üretimi durmuş olan fabrikanın tekrar üretime geçmesinde büyük emeği olan, iyi niyetimize iyi niyetle karşılık veren başta Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na, SGK'ya, işçilere ve ailelerine, sendika yetkililerine, tedarikçilere, bayilere ve diğer paydaşlara, kamuoyu önünde, bir kere daha teşekkür etmeyi borç biliriz."

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.