MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Yalovada seçimler iptal

Yüksek Seçim Kurulu Yalova'daki seçimlerin iptal edilmesine karar verdi. Kentte seçimler, 1 Haziran’da tekrarlanacak.

Yüksek Seçim Kurulu Yalova'daki seçimlerin iptaline karar verdi.

Yalova'da seçimi önce 1 oy farkla kazanan, ardından oyların yeniden sayılmasıyla seçimi 6 oy farkla kaybeden AK Parti, seçmen statüsünde olmayan 63 kişinin oy kullandığı iddiasıyla seçimin iptalini istemişti.

Yaklaşık 10 gün önce itiraza ilişkin ara karar alan YSK, "seçmen statüsünde olmayan kişilerin oy kullandığı iddiası"nın il seçim kurulunca incelenmesine karar vermişti.

Kurul, buradan gelen bilgiler doğrultusunda Yalova seçiminin iptaline karar verdi. Karar, 9 kabul oyuna karşın 2 red oyuyla alındı.

Kentte seçimler, 1 Haziran’da tekrarlanacak. Yalovalılar sadece belediye başkanlığı seçimi için sandığa gidecek, il meclisi üyeliği ve ilçe belediye başkanlığı seçimleri tekrarlanmayacak.

TEPKİLER
Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce "Yalova halkı bu baskılara boyun eğmeyecektir" dedi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman YSK'nın kararını eleştirdi. Daha fazla oy alarak yeniden seçileceğini savunan Salman, "Bu karar artık her ne kadar hukuki değil de siyasi bir karar da olsa biz hukuka saygı duymaya devam ediyoruz. Daha önce de söylemiştim; bizim için hiç fark etmez. Bütün bu sürecin sonucunda YSK, seçimin iptaline karar vermiş olsa da başta Yalovalılar olmak üzere tüm Türkiye'nin vicdanında haklılığımızın ortaya çıktığını biliyoruz" ifadelerini kullandı.

AK Parti Yalova Belediye Başkan adayı Yakup Koçal ise sonucu beklediklerini kayderek şunları söyledi: "İki gün sonra 23 Nisan. 23 Nisan'a kadar o koltukta oturmasında mahsur yok. İnşallah 24 Nisan'da o koltuğu AK Parti olarak geri alıp 1 Haziran seçimlerine hep beraber ciddi şekilde hazırlanarak daha da eksiklerimizi görerek bu sefer riske atmadan seçimi almanın gayreti içinde olacağız."

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.