MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İki santrale 2.67 milyar dolar

Kemerköy-Yeniköy ihalesini IC İçtaş 2.67 milyar dolar ile kazandı.

Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri için açılan ihalede nihai pazarlık yapıldı. İhaleyi 2 milyar 671 milyon dolarlık tekliflle IC İçtaş kazandı.

1 MİLYAR DOLARDAN BAŞLADI
Elemesiz turda ihaledeki en yüksek teklif 1 milyar 35 milyon dolar oldu. İlk elemeli turda teklif 1 milyar 910 milyon dolara çıkarken, Park Holding elendi.

İkinci elemeli turda teklif 2 milyar 152 milyon dolar oldu ve Konya Şeker ihale dışı kaldı. Üçüncü ve son elemeli turda Elsan elenirken, açık artırma 2 milyar 355 milyon dolardan başladı.

148 TUR YAPILDI
Açık artırmadan ilk çekilen Limak oldu. Son ikiye kalan grup arasında kıyasıya çekişme yaşandı. IC İçtaş'ın teklif tutarı 2 milyar 671 milyon dolardayken Çelikler-Kalyon mola istedi ve çekildi.

Böylece ihale teknik olarak tamamlandı. Kıran kırana geçen ihalede 148 tur gerçekleşti.

KİMLER TEKLİF VERDİ?
Santrallerin özelleştirilmesi için aralarında Park Holding ve Limak'ın da olduğu altı katılımcının teklif vermişti.

Teklif veren yatırımcılar şöyle:

-Park Holding A.Ş.
-Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.
-Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu -Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.
-Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
-IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş.
-Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.

PROTESTO EDEN İŞÇİLERE MÜDAHALE
Bu arada özelleştirme ihalesini protesto etmek amacıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik gruba polis müdahale etti. Ağırlıklı olarak işçilerden oluşan gruba polis tazyikli su ile müdahale etti. Enerji Bakanı Taner Yıldız bu sabah söz konusu ihaleye yönelik değerlendirme yaparken, işçilerin endişelerinin farkında olduklarını söylemişti.

İHALE NEYİ KAPSIYOR?
İhale Muğla ilinde EÜAŞ'a ait; Kemerköy Termik Santrali ile taşınmazlarını, Yeniköy Termik Santrali ile Yeniköy Linyitleri İşletmesi tarafından kullanılan taşınır ve taşınmazların satış yöntemiyle; ilgili maden ruhsatları ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahaları ile Kemerköy İskelesi ve geri sahasında bulunan taşınmazların ise işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesini kapsıyor.

İki santralin kurulu gücü toplam 1050 megavatı buluyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.