MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altın Ukraynayla yükseldi

Ukrayna'da gerilimin artması yatırımcıyı güvenli liman olan altına yönlendirerek fiyatları 3 haftanın zirvesine taşıdı.

Altın fiyatları Ukrayna'da artan siyasi tansiyonla yükseldi.

Rusya yanlısı silahlı göstericiler hafta sonunda Ukrayna'nın doğusunda beş şehirde polis merkezleri ve devlet dairelerini ele geçirdi.

Ukrayna güvenlik güçlerinin müdahalesiyle çıkan çatışmalarda can kayıpları olduğu belirtilirken Ukrayna militanlara karşı geniş çaplı operasyon yapacağını duyurdu.

Bölgede jeopolitik riskin artmasıyla güvenli liman olan altına yönelen yatırımcılar, kıymetli metalin fiyatının artmasına neden oldu.

1328 dolara kadar çıkan altın böylelikle üç haftanın zirvsini gördü.

Altın, gördüğü bu yüksek seviyenin ardından 1326 dolarda seyrediyor. Phillip Futures'tan yayımlanan bir notta altında 1335 doların direnç seviyesi olduğu belirtildi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.