MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Bu hafta neler olacak?

10-14 Aralık haftası için açıklanacak tüm verileri tek bir haberde topladık.

Pazartesi:

Gece Asya’dan gelecek önemli veriler ile açıyoruz haftayı. 01.50’de Japonya’dan cari denge, imalat endeksi, final büyüme (büyüme revizesi) gibi veriler geliyor. Verilerin önceki aya göre iyileşme göstermesi bekleniyor.

Çin’den gelecek ticaret verisinin saati belli değil ama 03.00-05.00 arası açıklanması bekleniyor. Verinin içeriği global ticaretin durumuna ışık tutacağı için risk iştahı açısından önemli olacak.

ABD’den herhangi bir verinin açıklanmayacağı günde Avrupa seansında, Almanya ticaret dengesi, Fransa ve İtalya sanayi üretimi ve Euro Bölgesi Sentix tüketici güven endeksi verileri günün en önemli verileri olacak. Yine Japonya verileri gibi Euro verilerinde de önceki aya göre iyileşme bekleniyor.

10.00’da Türkiye’den büyüme ve sanayi üretimi gibi önemli veriler gelecek. Yani USD/TRY için hareketli saatler yaşanacağını söyleyebiliriz.

Salı:

Gece önemli veri yok, Avrupa seansında ise en önemli veri Almanya ve Euro Bölgesi ZEW güven endeksi olacak. Geçen ayki hayal kırıklığından sonra bu sefer iki verinin de iyileşme göstermesi bekleniyor.

15.30’da hem ABD hem de Kanada’dan gelecek ticaret verileri ABD seansının en önemli ekonomik verileri olacak. Özellikle ticaret hacminin artması veya düşmesi risk iştahı açısından önemli olacak.

Çarşamba:

Haftanın en önemli günü olacak… 19.30’da FED faiz kararı açıklanıyor. Varlık alım programında artışa gidilmesine kesin gözüyle bakılıyor ama rakam ne olacak? Kritik soru bu… ALTIN başta olmak üzere tüm piyasanın sallanacağı saatler göreceğiz.

21.15’te ise FED Başkanı Bernanke basın toplantısı düzenleyecek ve faiz kararının arkasındaki gerekçeleri sıralayacak. Kararı sindiren piyasa Başkan’dan gelecek açıklamalarla tekrar hareketlenecek.

FED öncesine baktığımızda ise gün içinin de hareketli geçeceğini söyleyebiliriz. Gece Japonya’dan çekirdek makine siparişleri ve sanayi aktivitesi verileri gelecek.

11.30’da ise İngiltere işsizlik oranı ve işsizlik başvuruları tüm GBP pariteleri için hareket anlamına gelecek. İşsizlik oranında %7.8’den %7.9’a artış bekleniyor.

12.00’da ise Euro Bölgesi sanayi üretimi verisinde %0.3 artış bekleniyor ama geçiğimiz hafta Almanya’dan gelen felaket sanayi üretimi verisinden sonra bu rakam için iyimser olmak da zor.

Perşembe:

02.30’da Avustralya yeni motorlu araç satışları verisinin AUD’de hareket getirmesini beklemiyoruz. Piyasa FED kararları sonrası bulduğu ritmi devam ettirecek diye beklemek daha doğru olur.

Euro verisinin olmadığı ama Yunanistan kararının resmileşeceği Eurogroup toplantısının olduğu günde İsviçre’den de faiz kararı olacak. Ne faizde ne de 1.20 Eurchf tabanında bir değişiklik olmamasını bekliyoruz.

15.30’da birinci sınıf ABD verileri var takvimde… Perakende satışlar, üretici fiyat endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları…

Perakende satışlarda %0.4 artış bekleniyor ama çekirdek perakende satışlarda (ki daha önemli) %0.1 düşüş bekleniyor. Haftalık isşizlik başvurularında geçen haftaya göre değişim beklenmiyor; 370 bin. Üfe’de ise geçen ayki gibi düşüş bekleniyor.

Özellikle perakende satışlar verisinin risk iştahını şekillendireceğini söyleyebiliriz. EUR/USD, AUD/USD, USD/JPY fırsat sunacak paritelerin başında gelecek. Çok hareketli bir gün bekliyoruz.

Cuma:

Gece Japonya ve Çin verileri öne çıkacak. Japonya tankan imalat endeksi ve Çin HSBC flaş imalat pmi Asya seansının alıcılı veya satıcılı geçecek olmasını belirleyecekleri gibi etkileri gün boyu devam edecek. AUD/USD ve AUDJPY Asya seansının en hareketli pariteleri olacak.

10.00-11.00 arasında Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi flaş imalat ve hizmet sektörü pmi verileri açıklanacak. EURUSD bu sırada büyük hareket yaşayacak. Beklentiler yine “kötü fakat geçen aya göre iyi” kategorisinde veriler şeklinde.

12.00’da açıklanacak Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi de yine önemli olacak çünkü ECB ciddi şekilde faiz indirimi düşünüyor ve eğer tüfe beklenti üstü gelirse soru işaretleri oluşabilir.

15.30’da Kanada’dan imalat satışları verisi CAD için önemli olacak. Geçen ay %0.4 artış vardı ama bu ay değişim beklenmiyor.

ABD’den ise bol veri gelecek hafta kapanışı öncesi. 15.30 ABD tüketici fiyat endeksi, 16.00 flaş imalat pmi, 16.15 sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı gibi risk iştahını etkileyecek veriler var.

Kısacası önümüzde fırsatları değerlendirecek olanlar için müthiş potansiyel içeren bir hafta var. Özellikle Çarşamba sonrası çok hareketli bir hafta olacak.

Kaynak: Dövizdestek

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.