MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Zam pazarlığı 3+3 ile açıldı

Hükümet, 2012’nin ilk 6 ayı için yüzde 3, ikinci 6 ayı için yüzde 3, ikinci yıl için de yüzde 2+3 teklif etti. Memur ise teklifi yok saydı.

HÜKÜMET nisan ayının sonunda başlayan memurla zam pazarlığında ilk teklifini yaptı. Yaklaşık 2.6 milyon memuru ve 1.8 milyon emekliyi ilgilendiren maaş zammı teklifinde hükümet, bu yılın ilk altı ayı için yüzde 3, ikinci altı için de yüzde 3 olmak üzere yüzde 6’lık maaş zammı önerdi. Aynı teklifin 2013’ü kapsayan kesimi için de ilk altı ay için yüzde 2 ve ikinci altı ay için de yüzde 3 olmak üzere yüzde 5’lik zam önerisi geldi. İş Güvenliği tasarısı ve toplu iş ilişkileri tasarısı gibi devrim niteliğinde yasal düzenlemelerle uğraşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dün memur konfederasyonlarına ilk zam teklifini yapmış oldu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.