MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Sıfırcı hocadan Türkiyeye not sürprizi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu bir kademe artırarak Ba1'e yükseltti.

Kıt not verdiği için "sıfırcı hoca" olarak nitelendirilen kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten sürpriz not artışı geldi.

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu bir kademe artırarak Ba2'den Ba1'e yükseltti.

Kuruluş, yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altına yükselttiği kredi notunun görünümünü pozitifte tuttu.

Moody's tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin ödemeler dengesi şoklarına daha dayanıklı olması halinde kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye yükselebileceği, kamu maliyesine dair ölçütlerin zaten olumlu olduğu belirtildi.

Kuruluş, not artırımında kamu maliyesinin şok emme kapasitesinin ve cari açığıa karşı alınan önlemlerin etkili olduğunu belirtti.

Açıklamada, "Pozitif görünümün korunması bugünkü not artırımını getiren iki unsurun ülkenin mali ve makroekonomik dayanıklılığını güçlendirmeye devam edeceğine işaret ediyor" denildi.

S and P'nin kararı tartışılmıştı

Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard and Poor's, Türkiye'nin görünümünü pozitiften durağana düşürmüş ve tartışmalara neden olmuştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın karara "Bunu Tayyip Erdoğan'a yutturamazsın" sözleriyle tepki göstermişti.

Piyasalarda sürpriz etkisi yarattıMoody's'in kararı sonrasında bankalararası piyasada dolar 1,79'un altına geriledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.